» Prof. UAM Ziemowit Olszanowski

Proponowana tematyka prac dyplomowych dotyczy zagadnień z dziedziny taksonomii, filogenezy, ekologii, bioróżnorodności i zoogeografii. Modelowym obiektem badań są glebowe roztocze z grupy mechowców (Oribatida).

Szczegółowe zagadnienia:

• Taksonomia i filogeneza roztoczy (możliwość stosowania technik molekularnych), ekologia, biologia (hodowla, poznanie rozwoju ontogenetycznego itp.) i zoogeografia roztoczy. Szczegółowy zakres pracy zostanie sprecyzowany w zależności od indywidualnych zapatrywań studenta. Uwaga: możliwość wykorzystania bogatych zbiorów zakładowych.
  • Zmienność cech morfologicznych i genetycznych
  • Ontogeneza roztoczy
  • Zjawisko partenogenezy roztoczy
  • Roztocze jako bioindykatory
  • Markery molekularne w badaniach taksonomicznych
  • Interakcje między mechowcami a innymi organizmami (np. drapieżnymi owadami, pasożytniczymi tasiemcami itd.)
  • Wpływ czynników środowiskowych na występowanie i rozmieszczenie roztoczy
  • Dyspersja roztoczy
  • Wybrane zagadnienia z zakresu zoogeografii mechowców

Przykładowe propozycje tematów prac:

• Przydatność taksonomiczna cech morfologicznych stadiów młodocianych mechowców z rodzaju Crotonia
  • Status taksonomiczny grup gatunków w obrębie rodzaju Camisia na podstawie analizy sekwencji fragmentu mitochondrialnego genu 16S rRNA.
  • Nietypowa budowa trichobotrium gatunku Camisia abdosensilla - ewolucja równoległa czy dowód pokrewieństwa?
  • Porównanie wybranych cech morfologicznych wybranych, szeroko rozmieszczonych gatunków mechowców w różnych regionach zoogeograficznych
  • Roztocze z rodzaju Novonothrus Australii
  • Mechowce Spitsbergenu
  • Nowe gatunki mechowców z różnych części świata
  • Możliwości dyspersyjne drobnych stawonogów glebowych na przykładzie mechowców
  • Morfologiczne i fizjologiczne mechanizmy obronne mechowców przed drapieżnymi chrząszczami z rodziny Scydmaenidae
  • Duże ośrodki miejskie jako wyspy bioróżnorodności dla drobnych bezkręgowców na przykładzie mechowców
  • Badania nad ekologią i biologią mechowców rezerwatu „Łąka Sulistrowicka" w Masywie Ślęży
  • Rola bakterii z rodzaju Wolbachia w indukowaniu partenogenezy mechowców

Tytuły dotychczas realizowanych prac licencjackich i magisterskich

• Status taksonomiczny palearktycznej grupy gatunków z rodzaju Nothrus (Acari: Oribatida) zbliżonych do N. pulchellus Berl.
  • Status taksonomiczny gatunku Platynothrus peltifer (C.L. Koch, 1839) (Acari: Oribatida) na podstawie analizy sekwencji fragmentu mitochondrialnego genu 16S rRNA.
  • Morfologia stadiów młodocianych gatunku Platynothrus bicarinatus Jacot, 1938 (Acari, Oribatida, Camisiidae).
  • Nearktyczne mechowce (Acari: Oribatida) z rodzaju Camisia.

Mile widziane własne propozycje - do dyskusji

Zainteresowanych